1,266 بازدید اسکیس کنکور معماری داخلی

 
  • اسکیس کنکور معماری داخلی
  • مهارت در اسکیس زنی
  • مهارت در شیت بندی
  • مهارت در ارائه طرح
  • مدیریت زمان پروژه

با مرور آزمون‌های عملی (اسکیس) کنکور کارشناسی ارشد سال‌های متوالی، به این نتجه می‌رسیم که این آزمون ها از یک روند تکاملی برخوردار بوده‌اند؛ که در طی آن، آزمون‌های عملی، سال به سال به دغدغه‌ها و اهداف عمیق‌‌تر طراحی شهری نزدیک‌تر شده اند. در آزمون سال‌های ۸۶ و پیش از آن، دانشجویان صرفا با پر کردن شیت های اسکیس می‌توانستند به موفقیت در این آزمون نایل شوند.

در دوره های اخیر ، اساتید دانشگاه‌های معتبر کشور (دانشگاه‌های تهران) دائما با چالش عدم توانایی دانشجویان به طراحی (فرمی- فضایی) روبرو بودند. بر این اساس، در جهت رفع معضل طراحی دانشجویان، سعی شد که اسکیس از سمت شناخت و تحلیل صرف و یا پرداخت مفرط به فرآیند طراحی شهری به سمت توانایی‌های مرتبط با طراحی فرمی- فضایی هدایت شود.

بر این اساس دیگر پرداخت افراطی به فرآیند طراحی، شناخت‌های مفصل و تحلیل‌های بی‌نتیجه، استفاده از جدول سوات(swot)، ارائه گزینه‌های مفهومی و … نمی‌توانست برای آزمون دهنده امتیاز آور باشد. برخلاف آن جنبه‌های خلاقانه، طراحانه و مفهومی بود که حائز اهمیت فراوان شد. در این دوره باز هم کنکور با معضل دیگری روبرو شد. این بار دانشجویان در نتیجه تدریس نادرست و عمر کم رشته در کشور، طراحی فرمی را با تزئین و دکوراسیون شیت‌ها اشتباه گرفتند.

اسکیس کنکور

اسکیس کنکور معماری و معماری داخلی

امروز علاوه بر جنبه‌های فرمی- فضایی، سواد مفهومی شیت شامل دسیپلین‌های عرصه عمومی، فعالیتی، عملکردی، فرهنگی، زمانی و ادراکی اجزاء غیر قابل حذف شیت خواهد بود که لازمه آن، سواد بالای پاسخ دهنده است. بر این اساس، به دانشجویان تذکر داده می‌شود: صرف پرداختن به جنبه‌های مرتبط به شناخت و تحلیل و یا برعکس صرف ارائه جنبه‌های خلاقانه و طراحی فرمی امتیاز آور نخواهد بود. راندوی شیت، اگر صرفا برای زیبایی صورت گرفته باشد، نه تنها تاثیر مثبت نخواهد داشت بلکه حتی می‌تواند موجب حذف شدن شیت نیز گردد.

استفاده از فرآیند طراحی نامرتبط با مقیاس و داده‌های سوال، استفاده از جواب‌هایی که ارتباطی با صورت سئوال نداشته باشد (کلاژ پاسخ)، ارائه گام‌های نامرتبط با طراحی، صرف پرداختن به جنبه‌های کالبدی و … همگی شامل همین بند حذف خواهند شد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در کلاس خصوصی اسکیس و راندو معماری داخلی با شماره زیر تماس بگیرید:

شماره همراه: ۰۹۱۲۳۱۰۴۱۶۵

مهندس پناهی

با تشکر از تماس شما 

tarahaneh.com

مطالب مرتبط :