527 بازدید دکوراسیون

 
 1. دکوراسیون
 2. بازدید از فضای پروژه شما با وقت قبلی
 3. طراحی و اجرای پروژه های مسکونی، اداری و تجاری
 4. بازسازی و نوسازی دکوراسیون
 5. تغییر نمای بیرونی
 6. تغییر چیدمان مبلمان و اسباب
 7. طراحی کابینت آشپزخانه
 8. جابجایی دیوارها و تیغه کشی
 9. نورپردازی مهندسی

اهداف گروه مهندسی در طراحی داخلی

گروه مهندسی با توجه به اهمیت زیبایی شناسی و جنبه های احساسی فضا با استفاده از رویکرد طراحی تجربه (Experience Design) مسیر نوینی را در معماری و دیزاین آغاز نموده است. در این رویکرد روی کیفیت تجربه استفاده کننده در زمان استفاده از فضا تمرکز می شود و تلاش میشود دریافتی شخصی با توجه به اینتراکشن در طول زمان – فضا شکل بگیرد. در نهایت متناسب با آمال ، تمایلات احساسی و تجربیات کاربران ، فضایی مطلوب دیزاین می شود. اهداف اصلی ما شامل سه بخش زیر است:

شناخت نیازهای کارفرما و طراحی فرم متناسب با آنها
برآورد دقیق هزینه ها برای تصمیم گیری کارفرما
سرعت و کیفیت در انجام کار

بازسازی و نوسازی

ابتدا باید به افرادی که کار طراحی دکوراسیون را انجام میدهند مراجعه نمود. مجموعه با مشاغل مختلفی مانند برق کار،کاشی کار، نقاش، تاسیسات کار، آهنگر، بنا، مهندسین عمران، مهندسین سازه و تاسیسات همکاری دارد.

قبل از شروع فاز اجرا ، طرح سه بعدی دکوراسیون داخلی و یا طرح نمای بیرون و محوطه با توجه به تغییراتی که انجام میشود به مشتری داده می شود تا تصویر واضحی از طرح داشته باشد و با خیالی آسوده در این راستا قدم بردارد.

تغییر دکوراسیون

تجربه چند ساله نشان داده وقتی افراد تصمیم به تغییر دکوراسیون می گیرند نیازهای متنوعی دارند. بنابراین در طراحی داخلی نیازمند یک طراحی کامل بر طبق نیازها و سلیقه کاربران آن هستیم. مدیریت ساخت و تغییرات دکوراسیون نیازمند داشتن تیم کامل در زمینه های مختلف است. سپس مواردی که در بازسازی توافق شده انجام میشود. مانند موارد زیر:

 1. دیوار چینی و تغییرات
 2. لوله کشی آب سرد و گرم
 3. سیستم فاضلاب
 4. سیم کشی و برق کاری
 5. عایق کاری
 6. گچ کاری و بتونه
 7. نقاشی دیوارها
 8. نصب کابینت
 9. کارهای چوبی
 10. انتخاب مبلمان
 11. انتخاب کاغذ دیواری
 12. نورپردازی سقف
 13. نورپردازی دیواره
 14. هوشمند سازی خانه
دکوراسیون

دکوراسیون

دکوراسیون (3) طراحی داخلی (1)

اصول اولیه طراحی :
این اصول به ترتیب بر پایه توالی استفاده و تکرار استفاده استوارند. برای روشن تر شدن این موضوع شرح مختصری بر اصول جانمائی پانل ها را مرور میکنیم :
چهار اصل زیر در بسیاری از زمینه های طراحی عملی و کاربردی هستند :
۱- اصل اهمیت : با اهمیت ترین جزء یا اجزاء ( از نظر ایمنی – کارآیی و ..) میبایست در بهترین و مناسب ترین محل قرار گیرد.
۲- اصل تکرار استفاده : اجزائی که بیشترین کاربرد و استفاده مکرر را دارند میبایست در بهترین و مناسبترین محل قرار گیرند.
۳- اصل نوع وظیفه : اجزائی که دارای وظیفه یکسان هستند میبایست در یک گروه و در کنار بکدیگر قرار گیرند.
۴- اصل جانمائی استفاده : اجزائی که عموما به طور متوالی و پی در پی و بدنبال هم استفاده میشوند میبایست در یک گروه کنار یکدیگر قرار گیرند.

اصول چیدمان اجزای آشپزخانه
برای طراحی نحوه چیدمان سطوح کار توالی انجام کار در آشپزخانه معمولا به ترتیب زیر در نظر گرفته میشود:
۱-ظرف شوئی ۲-سطح اصلی کار ۳- سطح خوراک پز ( اجاق گاز) ۴-سایر سطوح
توجه کنید که برای فرد راست دست توالی کار از دست چپ به راست است.
این توالی نمیباست بوسیله گنجه های بلند درها یا راهروها به هم بخورد اما ضرورتی ندارد که همگی در یک راستا و خط مستقیم قرار گیرند.
ترکیب L یا U شکل نیز میتواند مناسب باشد. با در نظر گرفتن سطح کار اضافی در سمت چپ ظرف شوئی جانمائی پست کار در آشپزخانه کامل میشود.
یخچال یا سایر وسایل ذخیره و انبار مواد غذائی – ظرف شوئی و اجاق خوراک پزی که مکررا مورد استفاده قرار میگیرند ” مثلث انجام کار ” را تشکیل میدهند .
بنا به دلایل ایمنی اضلاع این مثلث نباید قطع شود به ویژه میان خط میان ظرف شوئی و اجاق خوراک پزی که بیش از هر وسیله دیگر ی در آشپزخانه مورد استفاده قرار میگیرند.
اضلاع مثلث انجام کار
حاصل جمع طول اضلاع این مثلث ( محیط مثلث ) که رئوس آن در نقطه مرکزی واقع در جلوی وسیله ( اجاق و یا ظرف شوئی ) قرار دارد میبایست در یک محدوده خاص باشد . گراند جان ( ۱۹۷۳ ) حداکثر محیط این مثلث را برای آشپزخانه های کوچک ۷۰۰۰ میلی متر( ۷ متر) و برای آسپزخانه های بزرگ ۸۰۰۰ میلی متر ( ۸ متر ) توصیه نموده است . استاندارد دیگری ( دپارتمان محیط ۱۹۷۲ ) حداقل و حداکثر آنرا ۳۶۰۰ و ۶۶۰۰ میلی متر و فاصله میان ظرف شوئی و اجاق خوراک پزی را ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ میلی متر تعیین نموده است .

ارتفاع سطوح کار
برای تعیین ارتفاع بهینه سطح کار در آشپزخانه میبایست به دو نکته توجه نمود :
۱- گوناگونی آنتروپومتریکی [۱] افراد استفاده کننده.
۲- گوناگونی کارها و فعالیتهایی که در آشپزخانه انجام میگیرند.
وارد و کریک (۱۹۷۰) از طریق ” کارآزمائی تطبیقی ” در مطالعه ای برروی ارتفاع بهینه سطح کار ( عموما زنان ) ارتفاع های زیر را به عنوان ارتفاع بهینه سطح کار برگزیدند :
۱- ۱۱۹ میلی متر زیر ارتفاع آرنج : برای کارهائی که در بالای سطح میز کار انجام میگیرد ( پوست گرفتن سیب زمینی – میوه و… – به هم زدن و مخلوط کردن مواد در کاسه – بریدن نان )
۲- ۸۸ میلی متر زیر ارتفاع آرنج : برای کارهائی که در سطح میز کار انجام میشود (خرد کردن گوشت – سبزی و … )
۳- ۱۲۲ میلی متر زیر ارتفاع آرنج : برای کارهائی که نیاز مند اعمال نیرو به سمت پائین هستند ( پهن کردن خمیر- اطو کردن )

در این مطالعه همچنین مشخص شد ارتفاع بهینه برای لبه بالای ظرف شوئی تقریبا ۲۵ میلی متر زیر ارتفاع آرنج قرار دارد .
بمنظور نشان دادن اهمیت و اولویت انواع کارها در سه دسته فعالیتهای مذکور تخقیقی بر روی گروه کوچکی از زنان خانه دار با تجربه انجام گرفت . تمام این افراد بر این نکته توافق داشتند که دسته دوم فعالیتها کم اهمیت ترین کارها در مقوله خانه داری هستند [۲] .
با دادن مقدار قراردادی چهار(۴) به دسته دوم و مقدار قراردادی یک(۱) برای دو دسته دیگر میتوان چنین نتیجه گیری نمود که” ارتفاع بهینه برای سطح کار ۱۰۰ میلی متر زیرآرنج است” .
( ۱۱۹×۱) +(۸۸×۴)+(۱۲۲×۱) / ۶= ۹۸٫۸۳ ~۱۰۰ mm

با در نظر داشتن اطلاعات آنتروپومتریکی استاندارد (۲۵ میلی متر برای کفش ) ارتفاع بهینه در آشپزخانه بر حسب میلی متر به شرح جدول زیر خواهد بود :
طبق استاندارد [BS 3705[4 ارتفاع ظرف شوئی ۹۰۰ تا ۱۰۵۰ میلی متر و ارتفاع سطح کار ۸۵۰ تا ۱۰۵۰ میلی متر تعیین میشده که با استفاده از تحقیقات فوق ارتفاع سطوح کار اصلاح شده بطوریکه در استاندارد [۵]BS 6222 ارتفاع سطح میز کار ۹۰۰ یا ۸۵۰ میلی متر تعیین شده است.
با استفاده از این استاندارد که در سال ۱۹۸۲ تدوین شده سطح میزکار برای حدود نیمی از زنان و اکثر مردان پائین تر از ارتفاع بهینه واقع شده است .

ظرف شوئی تقریبا برای کلیه افراد پائین تر از ارتقاع بهینه قرار گرفته است .با فرض اینکه حد قابل قبول در حول و حوش ارتفاع بهینه برابر با ۵۰ _+ میلی متر باشد در این صورت اگر سطح میز کار بیش از ۱۵۰ میلی متر زیر ارتفاع آرنج قرار گیرد عدم تطابق جدی و قابل توجه خواهد بود و دامنه تولرانس ظرف شوئی ۷۵ میلی متر بالاتر قرار خواهد گرفت .

یک نکته ناگفته :
شاید اقتصاددانان بر این عقیده باشند که استاندارد ۹۰۰ میلی متری یا هر استانداردی که ارگونومی تعیین میکند غیر اقتصادی است و برخی نیز بگویند که دپارتمان محیط (۱۹۷۲) که استانداردها را بیشتر متناسب با ابعاد بدنی زنان تدوین نموده اعتقادات فمینیستی داشته !
اما اعتقاد ما ارگونومیست ها بر این است که : دنیای سردو خشن مکانیک و قلمرو وحشی اقتصاد تنها با دمیدن روح ارگونومی زنده ,ملایم و مطیع انسان میشود .
آیا نظر شما غیر از این است ؟ پس ما را مطلع نمائید !
منابع علمی :
انسان آنتروپومتری ارگونومی و طراحی – استفن فیزنت – ترجمه : علیرضا چوبینه – محمد امین موعودی – کتاب ماد وابسته به نشر مرکز
مهندسی عوامل انسانی در صنعت و تولید – مارتین هلاندر – ترجمه: علیرضا چوبینه
[۱] آنتروپومتری Anthropometry از واژه یونانی Anthropos به معنای انسان و Metrin به معنای اندازه گیری بر گرفته شده است . آنتروپومتری به عنوان شاخه ای از فیزیکال آنتروپولوژی تعریف شده که به اندازه های بدن انسان بمنظور طراحی بهتر و صحیح تر ابزارکار- تجهیزات – ساختمان وکلیه لوازم مورد استفاده انسانها میپردازد.
[۲] البته ناگفته نماند گروه مورد نظر از زنان خانه دار بریتانیائی بوده که عملیات سبزی خرد کردن کمتری نسبت به زنان ایرانی یا سایر ملیت ها انجام میدهند.
[۳] در کاربرد داده های آنتروپومتری ( اندازه های بدن انسان ) از صدک ها استفاده میشود بطور مثال اگر ۱۰۰ نفر بر اساس بلندی قد از کوتاهترین به بلند ترین را به صف کنیم : صدک پنجم معادل کوتاه ترین افراد صدک پنجاهم یعنی افراد متوسط که بیشترین تعداد را در بر میگیرند و صدک نودو پنجم بلند قدترین افراد هستند .
[۴]BS 3705: 1972, Recommendations for Provision of space for Domestic Kitchen Equipment (London : British Standards Institution)
[۵]BS 6222: Part 1 : 1982 , Domestic Kitchen Equipment . Specification for Co-ordinating Dimensions (London : British Standards Institution)

 

برای مشاهده پروژه های انجام شده ، کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با شماره های یا شماره همراه زیر تماس بگیرید:

با تشکر – مهندس پناهی

tarahaneh.com

مشاوره
09123104165