صندلی های مشهور جهان
 
  • صندلی های مشهور جهان
  • معرفی مبلمان های معروف و خاص
  • مبلمان های معروف معماران
  • تفاوت ظاهر کابینت کلاسیک و مدرن در چیست
  • مبلمان های طراحان مشهور
  • صندلی های دیزاینرهای مشهور

ساخت صندلی به روش تولید انبوه در اواخر قرن نوزدهم، یعنی موقعی که صندلی های دست ساز لویی شانزدهم فرانسه و صندلی های دوره ویکتورین انگلستان عمرشان به پایان رسیده بود، معمول شد. در این زمان به تدریج جنبش های هنری در طراحی شکل می گرفتند و صندلی های مشهور جهان توسط طراحان خلاق و پیشرو دیزاین و ساخته شدند.

در سال ۱۸۹۷ یک معمار و طراح اسکاتلندی به نام “چارلز رنه مکینتاش” یک صندلی ناهارخوری طراحی کرد که نشان دهنده استفاده ظریفی از مواد، فرم و سمبلیسم بود. صندلی از چوب ساخته شده بود اما استفاده از فضاهای منفی و عناصر باریک و مخروطی، برخلاف محصولات سنگین ماقبل، سبکی و حرکتی بصری ایجاد می کرد. مکینتاش برخلاف جریان های پیشین، مبلمان خود را رنگ آمیزی کرده است (سیاه یا سفید) و بدین گونه به ترکیب بصری عناصر ساختاری بیش از نمایش سطح اصیل مواد اهمیت می داد.
هنگامی که مایکل تونت نجار، طراح و کارخانه دار آلمانی در سال ۱۸۵۹، صندلی مصرفی شماره ی ۱۴ خود را عرضه کرد، حتی ذره ای هم در تصورش نمی گنجید که این محصول او، زمانی به پرتولید ترین و پرفروش ترین صندلی جهان بدل شود.
نخستین ایستگاه موفقیت این صندلی سبک و ساده قاره ی اروپا بود. تونت “صندلی شماره ی ۱۴” را که امروزه به “شماره ی ۲۱۴” تغییر نام یافته، برای قشر وسیع مردم و به ویژه برای کافه ها، رستوران ها و هتل ها طراحی کرد. این صندلی مجموعا از شش قطعه و چند پیچ و مهره تشکیل شده و به راحتی و به سرعت می توان آن را مونتاژ کرد، حتی ساده تر از محصولات امروزی شرکت معروف آیکیا.

صندلی های مشهور جهان (1)
صندلی های مشهور جهان (۱)

نوآوری بزرگ مایکل تونت، استفاده از چوب های خمکاری شده بود. او برای خم کردن چوب های خراطی شده، روشی ویژه ابداع کرد و به ثبت رساند که در طی آن چوب در دیگ های بخار آب با دمای ۱۰۶ درجه سانتی گراد نرم شده و سپس در قالب های آلومینیومی، به شکل دلخواه درآمده و بعد از خشک شدن در ساخت مبلمان مورد استفاده قرار می گیرند.
صندلی شماره ۱۴ تونت

صندلی های مشهور جهان
صندلی های مشهور جهان

صندلی الوارآلتو
نام الوارآلتو همواره تصویری از مبلمان ساخته شده از تخته چندلا و چوب های لامینت (متورق) را در ذهن مجسم می کند. الوار آلتو مواد مختلفی مانند لوله های فولادی را آزمایش کرد اما قابل توجه ترین ابداعات او تکنیک استفاده از مواد لامینت بود، مثل چوب درخت غان یا تخته چندلا. وی ابتدا در رشته معماری تحصیل کرد اما سرانجام خود را یک طراح نمایشگاه دید. در سال ۱۹۲۴ با یک طراح به نام آینو مارسیو ازدواج کرد. آن دو به مدت پنج سال در مورد خمش چوب آزمایشاتی انجام دادند. این تحقیقات به انقلاب طراحی آلتو در سال ۱۹۳۰ انجامید. او شروع به چسباندن لایه های چوب به یکدیگر کرد واین تجربه منجر به ابداع یکی از صندلی های او در این زمان به نام (مدل شماره ۴۱) شد.
مدل شماره ۴۱

صندلی های مشهور جهان
صندلی های مشهور جهان

این صندلی ازلامینت و تنه درخت غان ساخته شده است. (غان بسیار انعطاف پذیر است و حالت ارتجاعی دارد) قسمت نشیمنگاه تخته چندلا می باشد که با لاک الکل پوشیده شده است. پیچ خوردگی در قسمت پشتی صندلی به وسیله برداشت چند لایه از تخته به وجود آمده است.
طراحی و ساخت (مدل شماره ۳۱) نیز تقریباً در همین زمان انجام گرفت. این اولین صندلی ساخته شده از چوب لامینت بود که پایه آن از یک سمت متصل به بدنه و از سمت دیگر آزاد بود.
مدل شماره ۳۱

صندلی های مشهور جهان (4)
صندلی های مشهور جهان (۴)

مسیر جدیدی در استفاده از تخته چندل او لامینت به وجود آمد واین نوع مبلمان مورد استقبال عمومی قرار گرفت، درنتیجه الوار و همسرش شرکتی را برای فروش محصولاتشان در سال ۱۹۳۵ تأسیس کردند.
الوار معتقد است مهم ترین کمک او به طراحی مبلمان، حل کردن مشکلی دیرینه یعنی اتصال قطعات افقی وعمودی به یکدیگر بود که برای انجام آن معمولاً باید چهارچوبی ساخته و از ترکیبات استاندارد مانند پیچ، مهره و زبانه استفاده می کردند. راه حل خم کردن چوب توسط او در صندلی به پاها اجازه می داد که مستقیماً به قسمت زیرین نشیمنگاه تکیه کنند، همچنین منجر به ساخت میزهایی بدون نیاز به پایه و تکیه گاه اضافی شد.

صندلی چارلز رنه مکینتاش

صندلی های مشهور جهان (5)
صندلی های مشهور جهان (۵)

در سال ۱۸۹۷ یک معمار و طراح اسکاتلندی به نام “چارلز رنه مکینتاش” یک صندلی ناهارخوری طراحی کرد که نشان دهنده استفاده ظریفی از مواد، فرم و سمبلیسم بود. صندلی از چوب ساخته شده بود اما استفاده از فضاهای منفی و عناصر باریک و مخروطی، برخلاف محصولات سنگین ماقبل، سبکی و حرکتی بصری ایجاد می کرد. مکینتاش برخلاف جریان های پیشین، مبلمان خود را رنگ آمیزی کرده است (سیاه یا سفید) و بدین گونه به ترکیب بصری عناصر ساختاری بیش از نمایش سطح اصیل مواد اهمیت می داد.
صندلی ناهارخوری مکینتاش

صندلی طراحان و دیزاینر های مشهور (1)
صندلی طراحان و دیزاینر های مشهور (۱)

از صندلی های مشهور دیگر در این دوره می توان به صندلی ناهارخوری “دارکین” که در امریکا و با طراحی “فرانک لویدرایت” معمار برجسته آمریکایی ساخته شد و همچنین صندلی “کافه فلادرموس” اثر “جوزف هافمن” در اتریش اشاره کرد. این صندلی برخی از ویژگی های صندلی مکینتاش را داشت اما نسبت به آن انتزاعی تر و مهندسی تر بود. گرچه صندلی از چوب ساخته شده بود اما به نظر می رسید که فرم های استانداردشده بیشتری برای تولید صنعتی داشت.
صندلی ناهارخوری دارکین طراحی فرانک لویدرایت

صندلی کافه فلادرموس اثر جوزف هافمن

صندلی طراحان و دیزاینر های مشهور (2)
صندلی طراحان و دیزاینر های مشهور (۲)

صندلی قرمز و آبی با طراحی گریت ریتولد
این صندلی در سال های ۱۹۱۷-۱۹۱۸ توسط او که یک کابینت ساز هلندی بود و بعدها به معماری و طراحی روی آورد، با توجه بیشتر بر روی ترکیب بندی بصری ساخته شد. او پس از طراحی این صندلی با کارهای نقاشی پیت موندریان آشنا شد و این صندلی را طوری رنگ کرد که مانند کارهای او به نظر برسد. هر دو این کارها از مستطیل هایی با رنگ های اولیه و کادرهای مشکی تشکیل شده اند. این طور به نظر می رسد که صندلی ریتولد البته غیر از پشتی مورب آن، سه بعدی شده تابلوی موندریان است. این صندلی به عنوان نماد جنبش داِستیل De stijl شناخته شد.
صندلی قرمز و آبی با طراحی گریت ریتولد

صندلی طراحان و دیزاینر های مشهور (3)
صندلی طراحان و دیزاینر های مشهور (۳)

صندلی واسیلی
این صندلی در مقایسه با سایر صندلی ها در دهه ۱۹۲۰بسیار ساده تر و ساختاری تر ظاهر شد و تنها تعداد خیلی کمی از نخبگان فرهنگی زیبایی اش را به رسمیت شناختند و اکثریت تصور استفاده از آن به عنوان یک صندلی را نمیکردند. این صندلی یک هنر انتزاعی واقعی بود که بعد ها به عنوان صندلی واسیلی معروف گردید.
این صندلی که بر خلاف اسمش هرگز برای واسیلی کاندینسکی (نقاش روسی ‏ ۱۸۶۶ – ۱۹۴۴)طراحی نشده بود در واقع شخصی به نام GAVINAکه تولید کننده ای ایتالیایی بود در جست و جوی خاستگاه و ریشه صندلی به ارتباط کاندینسکی با بویر پی برد.
صندلی واسیلی

صندلی های مشهور جهان
صندلی های مشهور جهان

صندلی لوکوربوزیه
لوکوربوزیه انسانی با قد ۸۳/۱ متر را در نظر گرفت و بر مبنای این ارتفاع استاندارد و قابلیت تقسیم بندی پیکر انسان ها به فواصل مبتنی بر تناسبات طلایی، چهار نقطه از بدن انسان را به عنوان نقاطی که دارای تناسبات طلایی فیبوناچی در فواصل خود نسبت به یکدیگر هستند را معرفی کرد. چهار نقطه مذکور عبارتند از کف پا، ناف، نوک سر و نوک انگشتان دست در حال بلند کرده و این بدان معناست که بر مبنای این نظام “فاصله بین کف پا تا ناف” با مجموع “فاصله بین نوک انگشتان دست با نوک سر” با “فاصله بین نوک سر تا ناف” برابری می کند. به این ترتیب وی مفاهیم اعداد فیبونانچی و عدد طلایی را به صورت عملی وارد معماری کرد.
صندلی لوکوربوزیه

صندلی طراحان و دیزاینر های مشهور (5)
صندلی طراحان و دیزاینر های مشهور (۵)

صندلی “کیف لوبیا”
صندلی ای که تقریباً هیچ کدام از معیارهای “صندلی بودن” را ندارد. در سال ۱۹۶۱ فردی به نام “راشل کارسون” کتابی نوشت با عنوان «بهار خاموش» که برای اولین بار آمریکاییان را با این حقیقت آشنا کرد که کارخانجات در حال آلوده سازی محیط زیست هستند. پاگیری این مساله از سویی و پیشرفت فناوری پلاستیک در اوایل دهه ۶۰ از سوی دیگر ایده های جدیدی را آشکار کرد. در این هنگام ایتالیا پرچمدار طراحی فرم های مبلمان جدیدی شد که فردگرا و معنی دار بودند. گروهی از طرفداران ایتالیایی صندلی کیف لوبیا را طراحی کردند که تصور قبلی از صندلی به عنوان یک ساختار سخت و محکم را کنار گذاشت.
این صندلی در حقیقت کیفی از جنس وینیل بود که با گلوله های پلی اورتان پر شده بود. این صندلی هیچ فرمی نداشت بلکه فرم بدن شخصی را می گرفت که روی آن می نشست. بنابراین بسیار فردگرا بوده و فرم متغیر آن تقلیدی از روابط اجتماعی متغیر آن دوره بود. این مساله که صندلی باعث می شد فرم در ارتفاع کم و نزدیک به زمین بنشیند و تمام حالت های بدن را پوشش دهد به این معنی بود که با رفتار اجتماعی و سیاسی غیرجدی آن دوره نیز هماهنگ بود. صندلی bean bag

صندلی طراحان و دیزاینر های مشهور (6)
صندلی طراحان و دیزاینر های مشهور (۶)

مؤلف: الهه اکبری

برای انجام با کیفیت و زیبای پروژه های دکوراسیون و طراحی داخلی با ما تماس حاصل فرمایید:

.

با تشکر – مهندس پناهی

tarahaneh.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
09123104165