1,762 بازدید طراحی داخلی چیست

 
  • طراحی داخلی چیست
  • بازدید از فضای پروژه شما با وقت قبلی
  • طراحی و اجرای پروژه های مسکونی، اداری و تجاری

 

طراحی داخلی (interior design) که به عنوان یک حرفه، یک هنر و یک صنعت در دنیا شناخته شده، بهینه‌سازی فضاهای داخلی ساختان‌ها به منظور انجام فعالیت‌های روزمره در زندگی و کار است. بخش اعظم عمر ما در فضاهای داخلی بناها سپری می‌شود. این فضاها محیطی را ایجاد می‌کنند که پاسخ‌گویی نیازهای اساسی ما نظیر نیاز به سرپناه بوده و بسیاری از فعالیت‌های ما در آن صورت می‌گیرد. همچنین آنچه به یک بنا روح می‌بخشد، فضای داخلی آن است. بنابراین می‌توان گفت کیفیت فضای داخلی از یک طرف تأثیر مستقیمی بر نحوه فعالیت‌های ما در آن دارد و از طرف دیگر نگرش، احوال و شخصیت ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بر این اساس، هدف طراحی داخلی، بهبود عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای راحت‌سازی زندگی در آن است. فضای معماری بدون طراحی داخلی یا اصلاً قابل استفاده نیست و یا در صورت قابل استفاده بدون، کارآیی لازم و بهینه را نخواهد داشت.

طراحی داخلی زندگی همه آحاد جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد و تأثیرات آن در زندگی به وضوح قابل مشاهده است. از این رو موضوع طراحی داخلی به هیچ وجه محدود به اقشار مرفه و خانه‌های اعیانی نیست. طراحی داخلی می‌تواند برای کل جامعه و طبقات کم‌درآمد هم مفید باشد اگر قناعت را اصل اساسی امروز جامعه بدانیم و قصد داشته باشیم امکان زندگی راحت و همراه با صرفه‌جویی را در فضای ۴۰ یا ۶۰ متری آپارتمان ها فراهم کنیم، طراحی داخلی یک ضرورت گریزناپذیر خواهد بود. طراحی داخلی می‌تواند به ما نشان دهد که در این فضای کوچک چطور و با چه وسایلی باید زندگی کنیم.

از آنجا که طراحی داخلی در ارتباط مستقیم با ویژگی‌های روحی- روانی انسان قرار دارد، بایستی برای نیل به یک طرح مطلوب، ویژگی‌های رفتارهای انسانی در فضاهای داخلی زیستی اعم از عمومی و خصوصی، در طراحی به دقت مورد توجه قرار گیرد. از این رو طراح به هنگام طراحی فضای داخلی با دو مقوله سر و کار دارد: کاربرد آن فضا، و احساس و تأثیری که آن فضا می‌خواهد بر استفاده‌کننده داشته باشد.

طراحی داخل طیف گوناگونی از عناصر و مؤلفه‌ها از قبیل فرم،‌نور، رنگ، بافت، کف، سقف، دیوار، عناصر کارکردی تزئینی و مبلمان را دربر می‌گیرد. این عناصر ابزارهای کار طراح هستند که همگی باید به طور هماهنگ و متناسب در یک طرح مرتبط و خوشایند قرار گیرند. طراحی داخلی که در حد واسط میان معماری و طراحی قرار می‌گیرد، به همان میزان که شامل جنبه‌های کاربردی، ساختاری و فنی می‌شود، طراحی تجمی و جنبه‌های بصری و زیبایی‌شناسانه را نیز در بر می‌گیرد. از این رو طراحی داخلی اغلب در ردیف‌ هنرهای تجمی به حساب آمده است و برای موفقیت در آن، بایستی تا حد نسبتاً زیادی با عناصر و اصول طراحی تجمی و مبانی بصری آشنا بود.

اگر چه طراحی داخلی امروزه به عنوان یک تخصص شناخته می‌شود و محدوده بسیار وسیعی را دربرمی‌گیرد، اما از آنجایی که این رشته در ارتباط مستقیم با فضای داخلی خانه و زندگر روزمره است، شناخت الفبای طراحی داخلی و تبیین مبانی آن به زبان ساده برای عموم مردم و به ویژه زنان خانه‌دار، به قابل فهم‌کردن آن و برخوردی علمی با این پدیده خواهد انجامید و در نهایت تأثیری عمیق بر کیفیت فضاهای زیستی جامعه ما خواهد داشت.

طراحی داخلی توسط طراحان دکور یا به اصطلاح دکوراتورها انجام می‌گیرد. برخلاف تصور عامه، تعداد دکوراتورها بسیار بیش از آن است که همه تصور می‌کنند و حتی برخی از آنان در زمره مشاهیر دنیای امروز هستند، گرچه شاید به شهرت هنرمندان دیگر رشته‌ها نباشند، اما با این وجود بسیاری از دکوراتورها از راه طراحی معروف، شده‌اند. شاید دلیل اصلی ناشناخته ماندن بسیاری از آن‌ها این باشد که در واقع طراحی داخلی از اواسط قرن بیستم به صورت مبحثی مطرح درآمد، گرچه قدمت آن بیش از نیم قرن است.

به هر حال در دنیای امروز بیشتر تجربیات زندگی افراد در فضاهای بسته و داخلی به دست می‌آید. شاید ما اوقاتی را برای تفریح و هواخوری و فرار از زندگی بسته در فضای آزاد بگذرانیم، اما همین شادی فرار از محیط بسته، نشان‌دهنده کثرت اوقاتی که در اتاق‌ها سپری می‌کنیم. به همین دلیل دکوراسیون داخلی مناسب، بهترین راه برای بهبود وضعیت کاری، تحصیلی و زندگی‌مان می‌باشد.

گرچه ساختمان‌ها و فضای داخلی آن‌ها باید سبک و شیوه زندگی‌ زمان خود را منعکس کنند، اما این عمل بدون آگاهی از پیشینه معماری و طراحی داخلی میسر نمی‌شود. بسیاری از طراحان داخلی با آمیختن چند سبک و حتی به کار بردن عناصر بصری شرقی و غربی در مکانی واحد، فضایی را خلق می‌کنند که علاوه بر تنوع و زیبایی، آرامش خاصی را برای ساکنینش به ارمغان می‌آورد.

 

برای مشاهده پروژه های انجام شده ، کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با شماره های یا شماره همراه زیر تماس بگیرید:

با تشکر – مهندس پناهی

tarahaneh.com

کلمات مرتبط: 
مشاوره
09123104165