مبلمان شهری

 
  • مبلمان شهری
  • طراحی – نظارت و اجرای پروژه های شهری
  • بازدید با هماهنگی

مجموعه اجزایی که در فضاهای شهری چیده می شوند و به استفاده عموم جهت رفع نیازهای زیست محیطی می رسند و منظر و هویت شهری را، تحت شعاع قرار می دهد،مبلمان شهری گویند. نقش اصلی مبلمان شهری در سطح خیابان ها و فضاهای شهری ایجاد مکان هایی است که زبان ناطق هویت انسان و منظر شهری مطلوب، باشد.
اجزای مبلمان شهری، دو ویژگی اساسی دارند: کارکردی بودن و زیبایی، که در صورت داشتن هر دو ویژگی، می‌توانند نیاز عملکردی و بصری شهروندان را همزمان برآورده سازند.
طراحی و اجرای مکان های مناسب برای نشستن در فضاهای باز مسکونی سبب ایجاد جذابیت و استقرار فعالیت های مختلف در این فضا ها می شود. این فعالیت ها برای کیفیت فضاهای باز در یک شهر یا ناحیه مسکونی آنقدر حیاتی هستند که قابلیت دسترسی به امکانات مناسب نشستن یا نبود این امکانات را باید به عنوان یکی از مهم ترین عوامل لازم برای ارزیابی کیفیت فضاهای عمومی مورد توجه قرار داد.

مبلمان شهری مدولار

مبلمان شهری مدولار

مبلمان شهری چوبی

مبلمان شهری چوبی

مبل شهری

مبل شهری

نیمکت شهری

نیمکت شهری

پلان مبلمان مدولار

پلان مبلمان مدولار

مبلمان شهری

مبلمان شهری

نشیمن شهری

نشیمن شهری

همخوانی طراحی مبلمان شهری با هویت شهروندان و محیط های شهری از اهمیت خاصی برخوردار است، چرا که همین همخوانی هاست که ارتباط بین طرح و محیط را برقرار می سازد و همین باعث سیما و منظر شهری مطلوبی از دید ناظر می شود در طراحی مبلمان شهری باید به عاملی مهم چون خوانایی و سازگاری با محیط نیز توجه زیادی کرد.

مهمترین محل قرار گرفتن نیمکتها در سطح شهر ، مراکزی است که رفت وآمد مردم در آنجا زیاد است . به ویژه مکانهایی که برای استراحت و تفریح مردم است. فضای باز زیبا و مناسب عمومی به شهروندان این مکان را میدهد تا در کنار یکدیگر از طبیعت اطاف لذت ببرند . با داشتن مکان مناسبی برای نشستن احساس رضایت آنها چندین برابر شود . افراد مختلف انواع متفاوتی از نیمکت های پارک یا فضاهای سبز را می پسندند که این سلایق متفاوت چگونگی طراحی نیمکتهای پارک را تعیین میکند و به آن تغییراتی می دهد.
مبلمان و تجهیزات شهری شامل کلیه ملزومات و اثاثیه شهری که در محیط شهر قرارمیگیرند و بیش از یکصد عنوان تقسیم بندی میشود.

الف- مبلمان خیابانی

ب- مبلمان پارکی و تجهیزات زمین بازی کودکان

ج- مبلمان ترافیکی (تابلوهای خیابانی و تجهیزات راهنمای ترافیک شهری)

د- سازه های اطلاع رسانی و تبلیغاتی

استفاده از تجهیزات و مبلمان مناسب تا حد زیادی اثر مثبتی بر روی شهروندان و استفاده کنندگان از محیطهای شهری داشته باشد.به مردم این امکان را میدهد که در فرصت های لازم ازنشستن و دیدن فضای شهری لذت برده و حتی ارتباط اجتماعی و کلامی با یکدیگر برقرار نمایند.

ایستگاه های اتوبوس جزیی از مبلمان شهری به حساب می آیند و بدون شک نقش موثری در سیمای شهری را ایفا می کنند. نکته ای که باید در طراحی و ساخت ایستگاه مد نظر قرار گرفته شود، استفاده از متریال های مناسب جهت ساخت ایستگاه است.به طور مثال بارها شاهد بوده ایم که در تابستان نشیمنگاه ایستگاه به قدری داغ شده که مسافران و شهروندان ترجیح داده اند ساعت ها در جلوی ایستگاه ایستاده و منتظر اتوبوس باشند.

با توجه به بادگیر بودن منطقه جغرافیایی هر شهر ، میتوان از پایه پرچم های متفاوتی برای زیبا تر شدن شهر ها استفاده کرد. پایه های پرچم مورد استفاده در کشور های مختلف و همچنین در کشور های آسیایی از جمله ایران از دو نوع هستند.

پایه پرچم های بلند یا مرتفع توانایی استفاده از نورپردازی برای جلوه پذیری بیشتر در هنگام شب را دارا می باشند. و بدین ترتیب از پایه پرچم های بلند (پایه پرچم مرتفع) می توان برای زیبایی شهرها در روز و هم در شب استفاده نمود.

در سطح شهر و مخصوصا در فضاهای پر رفت و آمد مثل محوطه بیرونی مراکز خرید، پاساژ ها و یا پارک ها نیاز به وجود صندلی های برای نشستن و استراحت کردن به شدت احساس می شود، این صندلی ها می توانند ظاهری شبیه سنگ داشته باشند، و نزدیک درختان مکان نمایی شوند و ظاهری جذاب و در عین حال کاربردی به محیط اطراف خود ببخشند

انتخاب رنگ قرمز برای صندلی های ساده ی یک محوطه با رنگ سبز هوشمندانه ترین انتخاب بوده است چرا که رنگ سبز و قرمز همنشینی جذاب و پر انرژی ای دارند و باعث می شوند تا فضا حالت یکنواختی و سکون خودش را ازدست بدهد.

برای ایجاد حس لطافت و صمیمیت بیشتر در فضای شهری می توان از عناصر طبیعی مانند آب بهره گرفت، اگر قرار است تا طراحی مبلمان های شهری را بر عهده بگیرید، به این نکته توجه کنید که می تواند با استفاده از عناصری مثل آب جلوه ای خاص و منحصر به فرد به آن ببخشید، چرا که وقتی کسی برای استراحت روی آن صندلی ها می نشیند، صدای آب باعث ایجاد حس آرامش بیشتر در فرد می گردد و از بودن در آن فضا لذت می برد.

این نوع مبلمان ها در واقع نمونه دیگری از تلفیق با عناصر طبیعی را نشان می دهند، با این تفاوت که این بار با گیاهان ترکیب شده اند و به نوعی عملکردی شبیه ریه های تنفسی برای فضای شهری دارند. این مبلمان ها می توانند باغچه های کوچکی باشند که قسمتی از آن ها برای نشستن پوشیده شده است، درست مثل چیزی که در عکس بالا دیده می شود.

در مجموعه مهندسی خانه دیزاین ، پروسه طراحی و اجرای مبلمان شهری شامل موارد زیر میباشد:

  • ایده پردازی
  • طراحی کانسپت
  • مدلسازی اولیه
  • مدلینگ پروتوتایپ

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. (بازدید با هماهنگی)

شماره دفتر: – ۰۲۱

شماره همراه: ۰۹۱۲۳۱۰۴۱۶۵

شهرک غرب | بلوار فرحزادی | روبروی اریکه ایرانیان

با تشکر از تماس شما: مهندس پناهی

مشاوره
09123104165