نورپردازی شهری

 
  • نورپردازی شهری
  • طراحی ، نظارت و اجرا پروژه های نورپردازی
  • بازدید با هماهنگی قبلی

نور در فضاهای شهری به دو منظور تأمین روشنایی و نورپردازی مورد استفاده قرار می­گیرد. مهم­ترین انگیزه­ی روشن نمودن فضاها در شب، ایجاد ایمنی و حس امنیت است. البته این وظیفه­ی مهم را اداره­ی برق به عهده دارد.

عناصر اصلی نرم فضاها که مورد نورپردازی قرار می­گیرند، شامل آب (آبنما، فواره و آبشار)، گیاهان (درختان، بوته­ها، چمن و علف­ها) و صخره­ها (کوه­ها و سنگ­ها) می­باشد. طراحی اینگونه فضاها به عهده­ی طراحان منظر می­باشد. لذا در این مقاله، به علت تخصصی بودن طراحی نرم فضاها، از اظهار نظر درباره­ی آنها پرهیز می­گردد.

منظور از سخت فضاها، فضاهایی است که با مصالح ساختمانی سخت و مستحکم مانند آجر، سنگ شکل می­گیرند. البته کمتر فضایی را می­­توان در واقعیت یافت که صرفاً از عناصر نرم یا سخت تشکیل شده باشد و به طور معمول ترکیبی از آنها دیده می­شود.

هر طرح نورپردازی به عنوان یک موضوع کلی دارای عواملی است که هر یک به نحوی بر فرایند طراحی تأثیر می­گذارند. به عبارتی میزان دستیابی به اهداف، یعنی تحقق­پذیری و مقبولیت طرح تا حد زیادی به میزان توجه به این عوامل بستگی دارد. به طور کلی این عوامل را در چهار دسته­ی محیط، ویژگی­های منبع نور، ذهنیت مخاطب و قدمت قابل تقسیم­ بندی است.

نورپردازی پل

نورپردازی پل

نورپردازی المان شهری

نورپردازی المان شهری

نورپردازی پل عابرپیاده

نورپردازی پل عابرپیاده

نورپردازی شهری

نورپردازی شهری

لایتینگ شهری

لایتینگ شهری

نورپردازی برج

نورپردازی برج

محیط به عنوان زمینه و بستر نورپردازی یکی از مهم­ترین عوامل موثر در نورپردازی است. اینکه طراحی نور در کدام کشور، منطقه، شهر یا مکانی قرار دارد بر طراحی تأثیر فراوانی دارد. چرا که طراحی در هر یک از این سطوح الزامات خاصی را طلب می­کند.
ویژگی­های منبع نور به دانش فنی موجود، امکانات مالی و انواع منبع نور موجود در بازار کشور اشاره دارد که در طراحی می­بایست مد نظر قرار گیرد. در صورت عدم توجه به این ویژگی­ها، تحقق ­پذیری طرح تا حد زیادی با مشکل مواجه می­شود.

در مجموعه مهندسی خانه دیزاین ، پروسه نورپردازی شهری شامل موارد زیر میباشد:

  • ایده پردازی فرم
  • ایده پردازی عملکرد
  • تعیین مسیر حرکتی

برای دیدن پروژه های انجام شده و مشاوره با خانه دیزاین تماس بگیرید. (بازدید با هماهنگی)

شماره دفتر: – ۰۲۱

شماره همراه: ۰۹۱۲۳۱۰۴۱۶۵

شهرک غرب | بلوار فرحزادی | روبروی اریکه ایرانیان

با تشکر از تماس شما: مهندس پناهی

مشاوره
09123104165