1,995 بازدید پتینه وایت واش قاب در و پنجره

 
  • پتینه وایت واش قاب در و پنجره
  • شماره دفتر:  – 
  • .
  • پتینه کاری چیست
  • انواع تکنیک پتینه کاری چوب

به طور کلی چوبها به دو دسته همگن و غیر همگن یا نرم و سفت تقسیم میشوند که سند بلاست کردن آنها چنان کار دشواری نیست اما در این کامنت قصد دارم تا راز سند بلاست و پتینه بر روی کارهای روکشی را برای شما عزیزان توضیح دهم .
برای شروع از یک تکه نوپان که روکش ملچ بر روی آن چسبانده شده استفاده میکنیم و تصمیم میگیریم که آن را پتینه کاری مشکی و سفید کنیم بدین شکل که زمینه کار مشکی ولی رگه ها سفید باشد در ابتدا شاید فکر کنید که چنین کاری غیر ممکن است اما با کمی دقت و تلاش میبینید که کاملا” این کار شدنی است.

ابتدا با کمک فرچه سیمی دستی در امتداد رگه ها شروع به کشیدن فرچه بر روی کار میکنیم از آنجا که روکش ضخامت چندانی ندارد( معمولا”ضخامت رو کشها از نیم میلیمتر تجاوز نمیکند ) فرچه را با فشار زیاد نباید بر روی سطح روکش کشید چرا که ممکن است قسمتی از روکش زخمی و ازبین برود که اصطلاحا” به این عیب کچل شدن رو کش میگویند به آرامی و در جهت امتداد روکش چند مرتبه از اول تا آخر کار فرچه میکشیم به نحوی که وقتی ناخن خود را در جهت خلاف موجها بکشیم احساس کنیم که شیارهایی در کار ایجاد شده است .

پس از اتمام فرچه کشی سطح کار را به خوبی باد میگیریم و سپس رنگ مشکی فوری را رقیق کرده ودر جهت رگه های چوب دو دست نازک و با فاصله حدودا” چهل سانت میپاشیم دقت فرمایید که همین دو دست رنگ کفایت میکند چرا که گذاشتن رنگ زیاد بر روی کار سبب میشود تا رگه ها پر شود و مسأله مهمتر اینکه اگر رنگ ما غلیظ باشد باعث میشود تا رگه ها پر شده و کار به اشکال برخورد پس از اجرای رنگ مشکی و خشک شدن آن یک دست کیلر بروی کار میپاشیم هدف از کیلر پاشی این است که در پایان پس از پتینه کاری رنگ مشکی با رنگ سفید تداخل پیدا نکند.

پتینه وایت واش قاب در و پنجره

پتینه وایت واش قاب در و پنجره

پتینه وایت واش قاب در و پنجره

پتینه وایت واش قاب در و پنجره

پتینه وایت واش قاب در و پنجره

پتینه وایت واش قاب در و پنجره

پتینه وایت واش قاب در و پنجره

پتینه وایت واش قاب در و پنجره

پتینه وایت واش قاب در و پنجره

پتینه وایت واش قاب در و پنجره

بعد از خشک شدن کیلر باید بتونه ساخت. برای این کار لازم است که مقدار یک کاردک مل را با نصف قاشق چایخوری سریش مخلوط کرده و با کمک آب آنرا خمیری کرده و بوسیله لیسه کاردک بتونه را بر روی کل سطح کار میکشیم .
دقت فرمایید که در هنگام بتونه کاری رعایت چند مطلب الزامی است :
ابتدا اینکه سریش بتونه اگر زیاد باشد به مشکل بر میخوریم
دوم اینکه در زمان اجرای بتونه کاری دقت لازم به عمل آید تا هیچ کجا بدون بتونه نباشد و یا اینکه بتونه زیاد یا دو بار روی هم کشیده نشود و یا اینکه بتونه بر خلاف جهت رگه های چوب انجام نشود ( اصطلاحا چپ انجام نشود ) و مهمتر از همه اینکه بتونه به صورت یک تکه بوده و یا اصطلاحا”تکه تکه نشود البته در مقطع طول زیاد که کار بالای یک متر باشد سعی کنید کار را به دو قسمت فرضی تقسیم کرده و یک بار از وسط تا انتها و بار دیگر قسمت بعدی را بتونه کنید.

پس از اتمام بتونه کاری و خشک شدن آن ، نوبت به مرحله سنباده کشی میرسد که تقریبا ”مهمترین قسمت کار میباشد با استفاده از یک سنباده۲۲۰ و در جهت رگه های چوب به آرامی سطح کار را سنباده کرده به نحوی که فشار زیادی به سنباده نیاید و یا بیش از حد سنباده به یک قسمت زده نشود و فقط سطوح صاف کار سنباده شود. دقت فرمایید که سنباده داخل رگه های چوب را پاک نکند و کاملا”با دقت و یکنواخت زده شود.

پس از اتمام سنباده کاری ، کار را از فاصله دور باد بگیرید چرا که فشار باد زیاد از نزدیک باعث میشود تا بتونه از کار جدا شود . پس از بر طرف کردن گرد و خاک از روی کار یک دست سیلر بر روی کار پاشیده و بعد از خشک شدنش با یک سنباده۲۲۰ کار کرده سطح کار را سنباده کرده تا زبری حاصل از سیلر کاری بر طرف شده و در نهایت هر نوع نیم پلی استری را که تمایل داشتید بر روی کار اجرا کنید.

با شناخت رنگها شما قادر خواهید بود انواع بسیاری از پتینه کاری ها رو اجرا کنید. به طور مثال پس از سند بلاست کاری یک لایه نازک آستر فوری ۱۰۱۹ بر روی کار پاشیده و اگر خواستید رنگ زمینه نمایان تر از رگه ها باشد یک دست کیلر بپاشید و در غیر این صورت پس از خشک شدن آستر فوری با ترکیب مل و مقدار بسیار کمی سریش و افزودن پودر دوده تا حدی که بتونه شما کاملا” مشکی شود کار را ماستیک کنید ( به بتونه کاری کل کار در رنگکاری ماستیک میگویند ).

پس از خشک شدن و سنباده کاری به همان ترتیب قبل ، یک دست سیلر و بعد یک سنباده بسیار نرم و در آخر هم پلی استر و نهایتا” شما یک کار خاکستری بسیار زیبایی خواهید داشت یا به طور مثال پس از سند بلاست آستر سفید ۱۰۱۹و بعد کیلر پاشی بعد با کمک پودر لاجورد بتونه کاملا”آبی ساخته سپس ماستیک،سنباده،سیلر،سنباده و پلی استر.
روش دیگر آنکه شما به آستر فوری ۱۰۱۹رنگ اضافه کنید مثلا” افزودن رنگ سبز به بتونه فوری تا رنگ آن به صورت سبز لجنی یا هر رنگی که تمایل داشتید در بیاید سپس رنگ را پاشیده بعد کیلر پاشی بعد با کمک بتونه ای که ترکیب آن مل و کمی سریش و پودر اخراست بتونه ای قرمز ساخته سپس ماستیک بعد سنباده بعد سیلر و سنباده و پلی استر.
اکنون شما دوست عزیز به علم انجام کار آشنا شده اید و قادرید با تغییر رنگ بتونه یا رنگ آستر فوری هزاران رنگ بی نظیر خلق کرده که هر کدام چشم انداز خاصی خواهد داشت.

در انتها لازم است که چند مطلب را متذکر شوم اول آنکه اجرای این روش با قلم مو امکان پذیر نیست دوم اینکه شاید برای شما این سوال پیش بیاید که بجای استفاده از آستر فوری از رنگ استفاده کنیم پاسخ اینست که در مقایسه هزینه،انرژی،کیفیت و زمان استفاده از آستر فوری بجای رنگ بهتر است البته در مواردی هم ما ناگزیر میشویم که از رنگ استفاده کنیم که مبحث آن جداست و مطلب پایانی اینکه شما با استفاده از این روش قادر خواهید بود تا هر نوع رنگی را که بر روی ام دی اف وجود دارد را بر روی چوب و روکش اجرا کنید

برای انجام با کیفیت پروژه های دکوراسیون منزل خود با ما تماس بگیرید..

شماره دفتر:

.

: مهندس پناهی

مشاوره
09123104165