693 بازدید ۷ عنصر اصلی در طراحی و دکوراسیون داخلی

 
  • ۷ عنصر اصلی در طراحی و دکوراسیون داخلی
  • هفت اصل مهم در طراحی و دکوراسیون
  • چیدمان کردن دکوراسیون با هفت اصا مهم معماری
  • اصول پایه ای و مهم طراحی داخلی
  • برای مشاهده نمونه کارها لطفا از اینستاگرام طراحانه و تلگرام طراحانه دیدن فرمایید :
  • آدرس اینستاگرام طراحانه https://www.instagram.com/tarahaneh_com
  • آدرس تلگرام طراحانه http://t.me/tarahanehcom
  • .

۷ عنصر اصلی در طراحی و دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی در واقع یک علم است که توسط عناصر و اصول خود بنا شده است و این به آن صورت که تصور میشود ساده نیست! به طور کلی طراحان داخلی به وسیله کتاب علم اصول طراحی و دکوراسیون قوانینی را بیان می کنند که در آن “۷ عنصر و ۷ اصل طراحی داخلی وجود دارد.”

فضا یکی از مهمترین عناصر طراحی داخلی است. فضا به عنوان پایه ای که تمامی  طرحهای  طراحی داخلی در آن ساخته می شود، عمل می کند. از این رو، طراح باید از فضای موجود، ابعاد آن و امکانات آن آگاه باشد. فضا به دو نوع تقسیم می شود: فضای دو بعدی که کف را شامل می شود (شامل طول و عرض) و فضای سه بعدی که فضای زندگی را تشکیل می دهد (شامل طول، عرض و ارتفاع). فضایی که اساسا با اجزای مبلمان / دکور پر شده است یک فضای مثبت است و فضای خالی یک فضای منفی است. باید بین فضاهای مثبت و منفی تعادل برقرار شود و باید گفت که دکوراسیون بر این تعادل تاثیر می گذارد.

فضا مهمترین عنصر طراحی داخلی

فضا مهمترین عنصر طراحی داخلی

خطوط به دکوراسیون داخلی و معماری طراحان شکل میدهد و مسئولیت ایجاد حس هماهنگی، کنتراست و وحدت در فضای زندگی است. آنها شکل ها را تعریف می کنند و به عنوان راهنماهای بصری فضای داخلی عمل می کنند. خطوط به سه دسته تقسیم می شوند: افقی، عمودی و پویا. در حالی که خطوط افقی زینت های ساختمانی مانند جداول، صندلی ها و تخت ها را دوست دارند، خطوط عمودی را می توان بر روی پنجره ها، درب ها یافت. خطوط افقی، احساس امن و ایمن را در  فضا به وجود می آورند، خطوط عمودی، طبیعت آزاد و گسترده را تحریک می کنند. خطوط دینامیکی یا زاویه ای، که در حال عمل هستند، درام را اضافه می کنند و می توانند در سازه هایی مانند پله دیده شوند. طراح داخلی باید بداند چگونه از این خطوط برای تعریف فرمها استفاده کند.

خطوط(اشکال)

خطوط(اشکال)

فرمها طرح کلی هر شیء سه بعدی در فضا هستند. در واقع فرم، توده فیزیکی یک شیء است که سه بعدی بوده و وزن دارد. فرم ها را می توان با ترکیب دو یا چند شکل ایجاد کرد و با کمک عناصر دیگر مانند بافت، الگوهای و رنگ ها تشدید کرد. یک فرم تعریف شده، هماهنگی ایجاد می کند و فرم های اضافی تعادل را به فضا اضافه می کند. دو نوع اشکال وجود دارد: هندسی (ساختگی) و طبیعی (ارگانیک). همچنین فرم ها به صورت باز و بسته طبقه بندی می شوند. اشکال باز بخش هایی هستند که می توان آنها را به طور کلی نگاه کرد و فرم های بسته توسط یک سطح بسته محصور شده اند.باید بدانیم که برای رسیدن به یک شکل ظاهری هم فضا و هم خط مورد نیاز است.

اصل فرم در دکوراسیون داخلی

اصل فرم در دکوراسیون داخلی

نور یکی از واضح ترین عناصر طراحی داخلی است.مجموعه نور در نورپردازی و محیط طراحی سبب میشود تا  فضا، خط و اشکال و در کل دکوراسیون داخلی را برجسته تر سازد.

عنصر نورپردازی در دکوراسیون داخلی

عنصر نورپردازی در دکوراسیون داخلی

رنگ ها نیازی به معرفی خاص ندارند. رنگ ها یک ارتباط زیبایی بین اشیا  را خلق می کنند. رنگ بر روی فرم اثر میگذارد و میتواند حجم را به شکل برجسته تری بیان کند. رنگها باید بر اساس روانشناسی و ذهنیت صاحبان خانه انتخاب شوند. به عنوان مثال، رنگ قرمز انتخاب عالی برای اتاق ناهار خوری است زیرا باعث افزایش اشتهای افراد میشود و در عین حال رنگ ها با طبع سرد برای اتاق خواب مناسبتر است چرا که سبب آرامش بیشتری برای افزایش کیفیت خواب میشود. هر رنگ سه ویژگی متمایز دارد یعنی Hue، Value و Intensity، و طراح داخلی باید از این ویژگی ها برای انجام تغییرات و ترکیب های مختلف آگاه باشد.

اصل رنگ و تاثیر آن بر روی فرم , بافت و حجم

اصل رنگ و تاثیر آن بر روی فرم , بافت و حجم

بافت به طور عمده با سطوح برخورد می کند و عمق و علاقه را به یک فضای زندگی اضافه می کند.بافت به طور گسترده ای به دو نوع طبقه بندی می شود . بافت بصری که در آن بافت به تنهایی قابل مشاهده است .بافت می تواند نرم یا خشن، کشیده یا برجسته، زبر یا مخملین و یا ابریشمی باشد.هر چیزی که با پارچه ها مانند پوشش بالش، تختخواب و یا هر چیزی که با پوششهایی نظیر پرده، رنگ دیوار یا کاغذ دیواری پوشیده شده است،میتواند بافت داشته باشد. در حالی که باید یک بافت غالب برای تعریف خلق و خوی وجود داشته باشد، باید یک بافت متضاد نیز برای جلوگیری از یکنواختی وجود داشته باشد.

 اصل بافت در طراحی داخلی پوسته ها و سطوح فضایی

اصل بافت در طراحی داخلی پوسته ها و سطوح فضایی

الگوها علاقه و زندگی را به طراحی داخلی و کار با رنگها اضافه می کنند. الگوها داستان خودشان را بیان می کنند و عناصر پیوستگی و انتقال طرح ها و سبک هارا در فضای زندگی اضافه می کنند. الگوها می توانند هر شکل و عمدتا شامل طرح های جذاب و تکراری باشند.یکی از معمول ترین الگوهای استفاده شده در رنگ های دیواری، پوشش های بالش و سایر سطوح تزئینی است و یا در معماری سنتی ایرانی مقرنس ها و گوشواره ها خود بخشی از احجام خالی هستند.

اصل حجم یا الگو

اصل حجم یا الگو

گروه طراحانه آماده انجام کلیه خدمات در زمینه بازسازی و چیدمان کردن دکوراسیون در مناطق مختلف تهران از جمله شهرک غرب, سعادت آباد , کوی فراز, زعفرانیه, ولنجک, نیاوران, اقدسیه, جماران , الهیه, قیطریه, کامرانیه, پونک, آریاشهر, شمال تهران و غرب تهران میباشد.

مترجم و گردآورنده:میترا مروتی

برای دکوراسیون و طراحی داخلی خود با ما تماس حاصل فرمایید:

.

با تشکر – مهندس پناهی

 

 

 

مشاوره
09123104165