طراحی داخلی لابی

طراحی داخلی لابی

یکی از نقاط اصلی هر ساختمان ورودی و سالن آن میباشد. که در طراحی داخلی به آن مشاعات ساختمان گفته میشود. لابی یا سالن اصلی بخش ورودی جاییست که میهمانان ساختمان لحظاتی را در آن سپری میکنند. باید جذابیت دکوراتیو و نورپردازی شیک داشته باشد. دکوراسیون لابی نقش مهمی در اهمیت دادن به افراد ساختمان دارد.

طراحی داخلی و دکور یک لابی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است به این علت که لابی، یک فضای عمومی و محل رفت و آمد برای ساختمان به شمار می آید و در طبقه همکف آپارتمان و ساختمان ها وجود دارد، پس اولین فضایی است که هنگام ورود به چشم افراد میخورد و در معرض دید واقع شده است. در نتیجه سبک زندگی ساکنان یک ساختمان را نشان میدهد.

 لابی میتواند بسیار شیک و رسمی باشد و یا برعکس، کاملا گرم و صمیمانه باشه. نورپردازی لابی یکی از مواردی است که در طراحی حتما باید به آن توجه شود. نورپردازی باید به گونه باشد که توجه افراد را در هنگام ورود به خود جلب کند. اگر سقف لابی کوتاه باشد، بهتر است از نورپردازی سقف معلق و نورپردازی های عمودی دیوار استفاده شود. ولی در صورت بلند بودن سقف لابی هیچگونه محدودیت در نورپردازی وجود ندارد و میتوان از انواع لوسترهای آویز و یا چراغ و لامپ های مخفی استفاده نمود.

مورد بعدی که در هنگام طراحی لابی باید به آن توجه شود، استفاده از کفپوش مناسب و مقاوم است. هرچند که در بعضی از لابی ها استفاده از کفپوش های چوبی مشاهده میشود، امام بهترین گزینه برای لابی، انتخاب انواع کفپوش های سنگی است. زیرا کفپوش های سنگی به علت مقاوم زیاد در برابر رفت و آمد و یا اسبابکشی های ساکنین، به راحتی خراب نمیشوند و همچنین شستوشو و نظافت آنها بسیار راحت است.

در ساختمان هایی که پرجمعیت است و یا رفت و آمد بسیار زیاد دارند، بهتر است از سنگ سیاه استفاده نشود. چون اثر کفش افراد و لکه ها، روی سنگ مشکی بیشتر نمایان میشود و باعث کثیف نشان دادن کف میشوند.

طراحی داخلی لابی مجتمع
لابی مجتمع

استفاده از پادری در قسمت ورودی برای هر لابی لازم و ضروری است. مورد بعدی جنس دیوار ها است. برای دیوار ها میتوان از انواع رنگ های روغنی، کاغذ دیواری های مختلف، آجرهای تزئینی، انواع سنگ های براق و یا آینه استفاده کرد. درصورتی که فضای لابی باز و بزرگ باشد، هیچ محدودیتی در انتخاب نوع دیوارهای لابی ندارید.

اگر لابی کوچک باشد، بهتر ار از سنگ های روشن براق و یا آینه ها برای دیوار استفاده شود زیرا نور و روشنایی را به خوبی منعکس میکنند و باعث بزرگتر دیده شدن فضای لابی میشوند.

برای تزئین و بازسازی لابی میتوان از تابلو های هنری مختلف، انواع آپاژور یا مجسمه ها، گلدان های گل طبیعی یا مصنوعی و همینطور یک تلویزیون کوچک برای سرگرم کردن افراد، استفاده نمود. همینطور بهتر است مبلمانی را انتخاب کنیم تا به سرعت کثیف نشوند و لکه های را براحتی نمایان نکنند. استفاده از یک میز عسلی برای مبلمان نیز الزامی است.

 

طراحی داخلی لابی مجتمع
طراحی داخلی لابی

برای دکوراسیون داخلی لابی باید هماهنگی بین ورودی لابی ، نورپردازی لابی ، دیواره لابی ، کف لابی ، مبلمان لابی ، کانتر پذیرش لابی و کف لابی باشد که تمام اینها را طراح چیدمان لابی و طراح دکوراسیون لابی پیشنهاد میکند.

یکی از بهترین انتخاب ها برای دیوار راهرو، استفاده از آجرهای تزئینی داخل ساختمان است. این آجرها یک فضای گرم و دلپذیر را ایجاد میکنند; همچنین با تمامی طرح ها و دکوراسیون و رنگها، براحتی هماهنگ و ست میشوند. این آجر لک و کثیفی را نشان نمیدهند که یکی از بهترین مزایای آن نسبت به رنگ کردن دیوار است.

کفپوش های چوبی اصلا انتخاب مناسبی برای راهرو و فضای مشاع نیستند. زیرا در اثر رفت و آمد پی در پی و زیاد، اسباب کشی های مختلف و… براحتی خراب شده و دارای مقاومت نیستند.

چیدمان ورودی ساختمان باید به گونه ای باشد تا افراد هنگام ورود به آن حس لذت و خوش آمد گویی داشته باشد. یکی از کارهای مهم محوطه سازی فضای سبز در ورودی ساختمانهاست تا حس طراوت و تازگی را هم به اهالی ساختمان و هم افرادی که به شکل مهمان وارد منزل میشوند منتقل کند.

استفاده از دیوارپوش ها و کفپوش های با کیفیت از اهمیت بعدی در ورودی ساختمانهاست . به یاد داشته باشید که رنگ های روشن در ورودی به سرعت چرک و کثیف میشوند بهتر است تا از رنگ های تیره در ورودی ساختمانها استفاده کنید.

نورپردازی مناسب و مدرن با استفاده از چراغ های لوکس و لوسترهای با شکوه جلوه ی زیباتری به ورودی ساختمان میبخشند.از آکسسوری هایی همانند تابلو ها و پانل های نقاشی در ورودی ساختمان استفاده کنید تا حس هنری بیشتری در فضای محیط فراهم شود.

لابی یک برج نه تنها مکان مشترک میان همه ساکنان است که بیشتر وقت خود را صرف آن میکنند، بلکه یک جزء اصلی از ورود افراد در ساختمان است و بنابراین تاثیر زیادی بر ارزش املاک میگذارد. به همین دلیل، بازسازی لابی ها در میان پروژه های بسیار متفرق و ظریف ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار  است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره
09123104165