طراحی چیدمان خانه

بعد از اینکه به نتیجه رسیدید که خانه یا محل کار شما نیاز به بازسازی یا تغییر دکوراسیون یا چیدمان دارد باید ذخیره مالی درستی برای آن کنار بگذارید.کارهای تزیینات و بازسازی معمولا از آن چیزی که در ذهن شما هست بیشتر زمان و هزینه لازم دارد. پس خودتان را برای آن آماده کنید. معمولا یک یا چند مورد هست که پیش بینی نشده و باید زمان بیشتری به آن اختصاص دهید. مثل مشکل در تاسیسات برقی یا فیت نبودن اندازه بعضی لوازم یا دیر ارسال لوازم از انبار که با همه وسواس شما باز هم ممکن است بوجود بیایند.

بعد از اینکه جلسات مشاوره تمام شد، وارد اجرا میشویم. قبل از شروع اجرا جدول زمان بندی و پیشرفت کار طراحی کنید. در این جدول مشخص میشود چه زمانی شما باید هزینه ای را پرداخت کنید تا کار برای مرحاحل بعدی دچار مشکل و تاخیر نشود.

برای طراحی چیدمان منزل بهتر است هر بخش را با حوصله انجام دهید و از درست بودین مراحلی که پایه چیدمان شیک خانه هستند اطمینان داشته باشید.

اصول چیدمان منزل
طراحی چیدمان خانه

برای چیدمان خانه 10 نکته اصلی وجود دارد که باید توسط شما خوب رعایت شود. این نکته را درنظر بگیرید که ، بین هزینه ای که میکنید و ارزشی که به خانه اضافی میکنید، هماهنگی وجود دارد. بعد از آن میتوانید خودتان به کمک فردی خوش سلیقه کار دیزاین را انجام دهید. اگر زمان کافی ندارید میتوانید از طراح چیدمان یا طراح داخلی مشورت بگیرید.

چیدمان اتاق نشیمن خانه
طراحی چیدمان خانه

به احتمال زیاد تنوع رنگها و سبکها باعث سردرگمی شما میشود یا احتمالا در دوره های مختلف خرید اضافی یا هزینه ای داشته اید که بعدا متوجه بشوید اصلا ربطی به بقیه لوازم ندارد یا بهتر بود طرحی ساده تر انتخاب میکردید که هر کدام هزینه به دنبال دارد. پس انجام به ترتیب این نکات را به شما پیشنهاد میدهیم که از اتلاف هزینه شما جلوگیری شود.

1- استفاده کردن از یک سبک مشخص: برای چیدمان کردن داخل خانه و محل کار خود بهتر است حتما شناخت اولیه درباره سبکها داشته باشید. بیشترین اشتباه در چیدمان خانه ها معمولا در تنوع سبکها و تنوع دیدگاهها بوجود می اید.

چیدمان کردن خانه
طراحی چیدمان منزل

2- استفاده از تعداد مناسب لوازم: بعضی وقتها برای تغییر چیدمان خانه یا ویلا تعداد لوازم هماهنگی با متراژ خانه ندارد. مثلا تعداد مبلمان یا تابلوهای روی دیوار ممکن است خیلی کم باشد. یا برای سالن و هال خانه تعداد زیادی مبل چیدمان شده باشد.

3- استفاده از اندازه مناسب: در بیشتر خانه ها تناسب اندازه گل های کاغذ دیواری ، میز تلویزیون و سایز مبلمان با سالن کم است. یعنی اندازه آنها بزرگتر از حد معمول است.

چیدمان کردن منزل
طراح چیدمان خانه

4- استفاده از رنگ های مکمل: برای چیدمان خانه و دکوراسیون پر انرژی و اکتیو میتواید از رنگهایی که تضاد دارند و مکمل هم هستند استفاده کنیم. رنگهای متضاد مثل نارنجی و بنفش هستند که ارزش رنگ مقابل را بیشترمیکنند. یا مثلا رنگ قرمز و سبز که باعث میشند بهتر به چشم بیایند. در این مدل رنگ گذاری بهتر است بدانیم از هر رنگ چقدر در چیدمان خانه استفاده کنیم. استفاده زیاد از رنگهای تیز یا ملایم ممکن است باعث تنش ، خستگی و افسردگی شود.

5- استفاده از رنگ های هارمونیک: برای چیدمان کردن فضای داخلی یک خانه میتوانید از رنگهای هارمونیک یا همگون استفاده کنید. این رنگها نزدیکی زیادی با هم دارند و معمولا برای نشان دادن یک تم بکار میروند. مثلا رنگهای سرد که با آبی ساخته میشوند. یا رنگهای سردی که از بنفش بدست می آیند.

نکات چیدمان آشپزخانه
طراح چیدمان خانه

6- استفاده از نور تاکیدی: نورهای تاکیدی تاثیر خوبی در چیدمان خانه دارند. استفاده از نورهای نقطه ای و اسپات در چیدمان و طراحی داخلی باعث میشود چشم بیننده را به جاهایی که قبلا کمتر تحریک میکردند ، هدایت کنیم. مثلا یک تابلو فرش یا اثر هنری خاص را به چشم بیاوریم.

7- استفاده از نور محیطی: نورهای محیطی معمولا برای ایجاد نور اصلی سالن و اتاقها استفاده میشند و کمترین سایه را ایجاد میکنند. جاگذاری درست نور محیطی باعث میشود چیدمان مبلمان نظم بهتری داشته باشد و چهره ها کمترین سایه روشن را داشته باشند.

چیدمان مبلمان خانه
طراحی چیدمان خانه

8- استفاده از تابلو: تابلو ها نقش مهمی در تکمیل چیدمان خانه دارند. قاب آنها بسیار مهم است که با سبک دیزاین داخلی و چیدمان مبلمان هارمونی داشته باشد. طرح و نقش تابلو ها و سایز آنها ، تعداد آنها هم اهمیت زیادی در چیدمان دارد. برای انتخاب تابلو ها و تصاویر بهتر است چیزهایی را انتخاب کنید که دوستشان دارید. کیفیت چاپ و رنگ هم عامل مهمی است.

9- استفاده از گیاهان: گیاهان با رنگ سبز خود معمولا با دکوراسیون و چیدمان داخلی منزل و ویلا راحت ست میشوند. ترککیب سبز با انواع رنگها حس شادابی به مجموعه میدهد. مخصوصا فرم نامنظم و غیر هندسی گیاهان و برگها در ترکیب با فرم هندسی و زاویه دار کمد ، میز ، کتابخانه ، کابینت ، تلویزیون ، کانتر تاثیر منفی و تکراری آنها را کم میکند.

نکات چیدمان منزل
طراحی چیدمان خانه

10- استفاده از فضای خالی: به همان اندازه ای که استفاده از لوازم تزیینی و مبلمان در دکوراسیون اهمیت دارد، فضاهای خالی هم اهمیت دارد. مثلا برای نشان دادن ارزش یک مجسمه بهتر است دور آن شلوغ نباشد و تاکید روی همان باشد تا بهتر دیده شود. در واقع ترکیب فضای شلوغ و ساده در کنار هم میتواند حس خوشایندتری بوجود بیاورد.

مشاوره چیدمان منزل
طراح چیدمان خانه

چگونگی استفاده و چیدمان مبل در اتاق نشیمن و فضاهای کوچک جزو نکات مهم طراحی دکوراسیون می باشد.
قبل از خرید و یا چیدمان مبل این نکات را بررسی نمائید:
۱) تعیین بودجه‌ای برای انجام این کار.
۲) با توجه به بودجه در نظر گرفته شده سعی کنید بهترین، زیباترین و کار راه‌اندازترین را تهیه کنید.
۳) تعداد اهالی خانه را که فراموش نکرده‌اید.
۴) سلائق آنها را هم مدنظر بگیرید. چه در مورد مدل و چه در خصوص رنگ.
۵) مبل انتخابی باید متناسب با وضعیت بدن بوده و در هنگام نشستن قوس ستون فقرات را حفظ کند.
۶) زمانی که روی آن می‌نشینید، کاملا تکیه دهید طوری که باید کف پاهایتان به راحتی به زمین برسد.
۷) جنس به کار رفته در آن حتی‌الامکان از چوب یا فلز محکم باشد.
و در همه حال راحتی و بعد اقتصادی بودن آن را در نظر بگیرید.
در رابطه با رنگ مبل‌ها (پارچه رومبلی و اسکلت اصلی مبل) بعضی از افراد ابتدا رنگ اتاق نشیمن و محیط آن را انتخاب و اجرا کرده و بعد مبلی متناسب با آن فضا تهیه می‌کنند و عده‌ای نیز عکس این موضوع عمل می‌کنند.

مشاوره چیدمان منزل
طراح چیدمان خانه
طراحی چیدمان منزل
طراح چیدمان منزل

چیدمان مبل در اتاق
در این جا نیز سلیقه شخصی و از آن مهم‌تر فضای موجود، از عوامل اصلی در چیدمان می‌باشد. در هر حال به گونه‌ای آنها را قرار دهید که رفت و آمد از میانشان به راحتی صورت پذیرد. ضمن این‌که امکان قراردادن میز کوچکی در کنار یک یا چند مبل وجود داشته باشد.

گذاشتن یک میز بزرگ‌تر به عنوان مرکزیت در وسط مبل‌ها ایده جالب و البته فراگیری است. در فضاهای کوچک سعی کنید از مبل‌های پارچه‌ای چند تکه استفاده کنید که امکان اتصالشان به یکدیگر وجود دارد و در صورت لزوم می‌توان یکی از آنها را کنار پنجره یا شومینه و جدای از بقیه قرار داد.

برای زیباتر شدن مبل‌هایتان از چند کوسن که ترجیحا همرنگ با پارچه‌های رومبلی باشند استفاده کنید انتخاب رنگی که با پرده‌های اتاق وجه مشترک داشته باشد را نیز تجربه کنید.

طراحی چیدمان منزل
طراحی چیدمان منزل

بعضی از اتاق‌های نشیمن، حکم اتاق پذیرایی را نیز دارند. (به علت فضای کوچک) پس به گونه‌ای مبل‌ها را قرار دهید تا روبه‌روی هم واقع شوند و مهمان‌هایتان به گفتگو با یکدیگر ترغیب شوند. از تلویزیون و زاویه قرار دادن مبل‌ها نسبت به آن غافل نباشید.
اگر از کاناپه استفاده می‌کنید، کج قرار دادن آن در فضا ایده نویی است البته سایر مبل‌ها را نیز تغییر زاویه دهید تا فضا وسیع‌تر به نظر آید.

مشاوره طراحی چیدمان
مشاوره طراحی چیدمان

مبلمان‌هایتان به ویژه آنهایی که رویه چرمی دارند، را در مجاورت شومینه یا رادیاتور و همچنین تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید. زیرا به مرور زمان و بر اثر حرارت حاصله چرم خشک شده و ترک می‌خورد. علاوه بر این مبل‌هایی که روکش پارچه‌ای دارند و در مقابل تابش مستقیم نور خورشید هستند، تغییر رنگ خواهند داد.

آخرین پیشنهاد این بخش این است ‌که از مبل‌های استیل در اتاق نشیمن، تا حد ممکن استفاده نکنید. زیرا وسیله راحتی برای نشستن‌های طولانی نمی‌باشند.

مشاوره طراحی چیدمان
مشاوره طراحی چیدمان
مشاوره طراحی چیدمان
طراحی چیدمان خانه
مشاوره چیدمان منزل
مشاوره چیدمان منزل

طراحی چیدمان خانه لوکس

نکته اصلی در چیدمان منزل لوکس دقت در تناسبات و جزییات است. دقت در روابطی مثل مثل تناسب ، تعادل ، تقارن ، همبستگی ، ریتم ، تاکید ، سایه روشن ، مقیاس ، رنگ ، بافت ، کنتراست. هماهنگی همزمان این موارد دشوار است و بهتر است با طراح چیدمان مشورت کنید یا تمام روند طراحی چیدمان منزل را به او بسپارید.

طراحی چیدمان خانه به سبک لوکس چه ویژگی هایی دارد؟ تناسبات کلی رو رعایت کنیم و ترکیب متناسبی داشته باشیم. لوکس بودن در هر سبکی میتواند باشد.

تعادل و تقارن در چیدمان و طراحی داخلی خانه ، حس لاکچری بودن خونه رو بیشتر نشان می دهد. تقارن حس نظم بیشتری به محیط میدهد. ارتفاع بلند در چیدمان لوکس کمک میکند مثلا ارتفاع بلند کابینت ، ارتفاع بند سقف ، ارتفاع بلند درب های ورودی ، گیاهان بلند ، سنگ های یک تیکه و بلند

نورپردازی برای بخشهای مختلف باید دقیق باشد ، نورهای کریستالی ، نقطه ای ، خطی هرکدوم باید استفاده شوند و شدت این نورپردازی در بخشهای مختلف متفاوت باشد.

جزییات فلزی براق این حس رو تشدید میکنند. استیل و طلایی دو رنگ محبوب لوکس پسندان هستند. برق و درخشش و انعکاس فضا را بزرگتر نشان داده و حس تمیزی و گران بودن رو بیان میکند.

چرا باید از سبک لوکس در چیدمان استفاده کنیم؟

همه مثل هم فکر نمیکنند و برخی دوست دارند محیط زندگیشان  ساده باشد و برخی از سادگی زیاد بی حس و خالی از روحیه میشوند. ترجیه میدهند طراحی داخلی پر از تحرک ، انرژی ، نور و درخشش و بافتهای مختلف رو کنار هم ببینند. برای چیدمان لوکس کلاسیک میتوانید از سطوح سنگ و سرامیک با سایزهای بزرگ و کاغذدیواری با گلهای درشت روی دیوارها استفاده کنید.

چیدمان لوکس میز
طراحی چیدمان منزل

جزییات ، تمام نکات ریزی که باعث میشود کار شکل و شخصیت داشته باشد مانند رنگ، بافت و گستردگی.

به عنوان مثال برای دیوار سفید که میخاهیم بخشی از آن را به رنگ طوسی دربیاوریم. ب اما چه نوع طوسی مناسب است؟ بین سفید خالص تا سیاه خالص هزاران رنگ طوسی وجود دارد که انتخاب درست آن دقت در جزییات بشمار میرود.

هدفمان از ترکیب بندی رنگها چیست؟ هدف کنتراست است یا هارمونی؟ خاکستری رنگی یا خاکستری مونوتون؟ وسعت رنگ خاکستری؟ رنگ خاکستری روی دیوار افقی یا عمودی زده شود؟ لبه ها منحنی یا کیوب؟ لبه ها محو یا تیزو شارپ باشد؟

یکی از جزییات مهم در چیدمان خونه شناخت فاصله و تناسبات است. مثلا فاصله و اندازه مبلمان ، سایز تابلوها ، اندازه فرش نسبت به متراژ. در بیشتر خانه هایی که برای مشاوره چیدمان میروم، یه نکته مشترک وجود دارد، کارفرما در شوروم یک ست مبلمان یا اکسسوری خریداری کرده که برای آن خونه مناسب نیست و بعد از جاگذاری ترکیب بندی جذابی ارائه نمیکند. پیشنهاد میکنم قبل از خرید هیجانی به متراژ و تناسبات دقت کنید.

برای لوکس بودن به جزییات نورپردازی خیلی دقت کنید. مثلا اینکه طبقات کمد لباس روشنایی کافی داشته باشد. موقع استفاده از روشویی ، نور روبروی چهره باشد و بالای میز نهارخوری نور اختصاصی داشته باشیم.

چیدمان لوکس نشیمن
چیدمان لوکس اتاق نشیمن

معمولا لوکس بودن با اندازه بزرگ تعریف میشود ولی بنظرم اشتباه است و یک خانه متوسط هم میتواند با استفاده از لوازم با کیفیت مثل کاغذ دیواری ، فرش ، مبلمان ، تابلو و نورهای مرغوب هارمونیک، ظاهر لوکس داشته باشد.

برای چیدمان خانه میتوانید از طراحان چیدمان کمک بگیرید. دکوراتور یا کارشناس دکوراسیون هم میتواند برای این بخش به شما کمک کند. برای چیدن منزل به سبک جدید از تغییر نترسید و برای آن مشتاق باشید. انتخاب سبک لوازم ، مسیر حرکتی ، جاگذاری مبلمان ، اندازه لوازم ، ترکیب رنگها ، جاگذاری اکسسوری بخشی از کارهای مشاور و طراح چیدمان است.

چیدمان لوکس اتاق خواب
چیدمان مدرن

برای چیدمان داخل منزل باید بدانید چطور طرح و ترکیب بندی کاملی به بخش های مختلف خانه بدهید. در ادامه چند روش برای چیدمان معرفی شده است. اشتیاق و میل به پیشرفت همیشه باید تو محل زندگیتون باشه

لوازم خونه رو چجوری بچینم؟

نکته اول اینکه خانه را خوب ببینید. کارشناس طراح یا دکوراتور با این کار از کم و کیف سبک دکوراسیون خانه شما آگاه میشود. با این کار اندازه خانه و استایل لوازم بهتر سنجیده میشود. در واقع از یک سبک یا دیدگاه یکدست استفاده میکنیم.

یعنی اگر خانه شما ظاهر مدرن دارد از این سبک استفاده میکنیم. اگر ظاهر مینیمال یا کلاسیک یا سبک های دیگر را دارد با همان روند چیدمان خانه را ادامه میدهیم. برای طراحی چیدمان خانه شناخت سبک خیلی مهمه و میتونید در منوی “جستجو” سبکهای دکوراسیون رو دنبال کنید.

چیدمان لاکچری منزل
چیدمان لاکچری منزل

گام دوم مشخص کردن مسیر های تردد است. طراح چیدمان منزل با این کار بیشترین مسیرهایی که شما رفت وآمد دارید را شناسایی میکند و بهترین چیدمان را به شما پیشنهاد میدهد. اگر شما ذهنیتی ندارید آن را به عهده مشاور چیدمان خانه بگذارید.

گام سوم مشخص کردن جای نقطه های تاکیدی در خانه است. یعنی مهترین جاهی خانه را که همه افراد رو به آن سمت مینشینند را پیدا میکنیم. معمولا در خانه کسی به سمت سرویس بهداشتی یا آشپزخانه نمیشنشیند و زاویه دید همه به سمت تلویزیون یا پنجره های رو به تراس است. تلویزیون نقش مهمی در چیدمان خانه دارد. با انتخاب مناسب جای تلویزیون میتوانیم چیدمان مبلمان تی وی را انتخاب کنیم.

چیدمان لاکچری سرویس بهداشتی
طراحی چیدمان منزل

گام چهارم برای مشاوره چیدمان منزل ، استفاده از لوازم متناسب با متراژ خانه است. یعنی اگر شما خانه ای با متراژ 50 تا 100 متر دارید بهتر است از تعداد مبلمان کمتر و سایز کوچکتر استفاده کنید. مرحله پنجم استفاده از نورپردازی مناسب است. هر جایی که ست مبلمان چینش میشود بهتر است نورپردازی خاص خود را داشته باشد. یعنی مبلمان پذیرایی نورپردازی جداگانه بدهیم و برای میز غذا خوری نورپردازی مخصوص خودش را بدهیم.

چیدمان لوکس روشیویی
طراحی چیدمان منزل

برای چیدمان خانه باید از قوانین پیروی کنید. مثلا شما در نظر دارید از تختخواب یا میز بار معلق استفاده کنید ولی به دلیل مشکلاتی مثل جای نامناسب ستون یا پنجره یا جهت ورودی و کمد دیواری نمی توانید.

پس مجبور میشوید سبک دکور و چیدمان خود را بر اساس محدودیتهای متراژ و ستون و پنجره انجام دهید. یا اینگه ذهن خودتان را پیاده سازی کنید ولی مسیر حرکتی و ترکیب بندی نامناسبی را داشته باشید.

چیدمان لوکس خانه
طراحی چیدمان منزل
چیدمان لوکس آشپزخانه
چیدمان اتاق
چیدمان لوکس اتاق
طراحی چیدمان خانه
طراحی داخلی لوکس نهار خوری
طراح چیدمان خانه
طراحی لوکس اتاق خواب
طراحی چیدمان خانه

در مرحله ششم هماهنگی بین رنگها و ترکیب رنگها را مورد بررسی قرار میدهیم. یعنی رنگهایی که کنار هم هستند ، یا کنتراست یا هارمونی خوبی داشته باشند. استفاده از رنگ های با تم سرد و خاکستری یا رنگهای با تنالیته گرم و پر حرارت میتواند بخشی از پیشنهاد های یک مشاور چیدمان برای خانه شما باشد.

در مرحله هفتم به استفاده و کنار هم گذاشتن اکسسوریها توجه میکنیم. یعنی لوازم جانبی مرتبط در دکوراسیون استفاده کنیم. معمولا از تابلو ها ، گلدان و چراغهای پایه دار و کوسن و قالیچه های کوچک برای این کار استفاده میشود.

برای چیدن دکوراسیون خانه انجام این مراحل لازم است و ممکن است برای بعضی از خانه ها ، با انجام چند نکته ساده ترکیب فوق العاده ای بدست بیاید و بعضی خانه ها هزینه بیشتری داشته باشند.

گروه طراحانه، برترین مشاور چیدمان منزل و محل کار آماده همکاری با شما عزیزان میباشد 09123104165 مهندس پناهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره
09123104165